Jego małżeństwo z Jadwigą nie było udane. Wzięli ślub nie z miłości, a rozsądku. Trzeba pamiętać, że nie byli młodzi. On miał już 38 lat, ona 30, a więc wedle ówczesnych poglądów była starą panną i na dodatek bez posagu. Witkacy postanowił stworzyć rodzaj ustabilizowanego życia. To zaważyło na jego decyzji o małżeństwie. Ponadto był człowiekiem przesądnym i znana wróżka warszawska przepowiedziała mu, że w 1923 roku nastąpi w jego życiu istotny przełom. Uznał, że to będzie właśnie małżeństwo. Żyli wspólnie dwa lata, po czym ona wróciła do Warszawy. Ich związek przechodził różne etapy: zauroczenia, potem nastąpiły zdrady. Jadwiga je przeżywała. Później przyszła dwuletnia całkowita separacja. Ale ona rozumiała Witkacego, wiedziała, że jest mu potrzebna. Przyznawał się, że ma inne kobiety, ale nie przestaje jej kochać. Mógł się jej zwierzać z problemów, także z tych z Czesławą Oknińską-Korzeniowską, która często od niego odchodziła. Ciężko to przeżywał, popadając w depresję. Tak było w 1938 roku, żona gotowa była mediować z Czesią, żeby wybaczyła mu kolejną zdradę.

Trochę to skomplikowane.
Jadwiga otwarcie wyznała, że była kobietą zimną. Różnili się temperamentem, a Witkacy potrzebował wielu kobiet. Ona wzięła na siebie część odpowiedzialności za to, że ich małżeństwo nie mogło być oparte na zwykłych relacjach. Czy ją wykorzystywał? Tylko tak, jak korzystamy z oddanego przyjaciela.

Czego szukał w licznych romansach?
W jego systemie filozoficznym centralnym punktem była monada, czyli istnienie poszczególne, zdolne do uczuć metafizycznych. Może nim być np. silne, wyjątkowe przeżycie miłosne. Być może Witkacy jak bohaterowie jego sztuk, i jak Don Juan takiego przeżycia poszukiwał. Ale raz po raz przeżywał rozczarowanie. W jednym z listów do żony otwarcie wyznał: "babami (piętrząc takowe jedną na drugą) zapychałem kompletną pustkę". Witkacy był niewątpliwie mężczyzną niebagatelnej urody, bardzo się podobał kobietom. Z jego strony to nie była erotomania, raczej poszukiwanie wyjątkowej miłości.

[za: "Dziennik"]

0 Response to "CLXXXV Witkacy i kobiety"